Коли порушується кримінальне провадження. Як проводиться досудове слідство. Як проходить розгляд кримінальних справ у суді. Права та обов’язки учасників кримінального процесу

За Кримінальним процесуальним кодексом України, що вступив у дію з 19 листопада 2012 року, у п. 5 ч. 1 ст. 3 дається визначення досудового розслідування як стадії кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності. Тобто йдеться про кінцевий результат стадії досудового розслідування. Для досягнення цього результату органи досудового розслідування діють у межах своєї компетенції на підставі норм КПК і проходять певні етапи, починаючи з моменту внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ч. 2 ст. 214 КПК) і закінчуючи досудовим розслідуванням у порядку, передбаченому Главою 24 КПК.

Таким чином стадія порушення кримінальної справи, яке це було в попередньому КПК, відсутня.

У цю ж стадію законодавець включив слідчу дію – притягнення особи до кримінальної відповідальності, назвав її також стадією (п. 14 ч. 1 ст. 3 КПК). Виходить, «стадія охоплюється стадією», що є нелогічним. Ймовірно, йдеться про включення вказаної слідчої дії, як етап у стадії досудового розслідування. Таким чином, на стадії досудового розслідування може, наприклад, бути також інша певна слідча дія або група однорідних слідчих дій – допит свідків тощо.

Із вказаного визначення випливає, що КПК містить, крім досудового розслідування, ще й інші стадії, але вони в ньому не називаються і визначення їх не дається. Особливістю є те, що кожну стадію наділено змістом, вона має своє місце в системі КПК і її розташовано в певному послідовному порядку, містить окремі завдання і шляхи їх розв’язання.

З огляду на вказані положення в системі КПК можна виділити другу найголовнішу (центральну) стадію. Вона охоплює весь комплекс судового провадження в системі правосуддя – судів усіх рівнів по вертикалі, результатом якої має бути остаточне справедливе рішення. У свою чергу ця стадія охоплює етапний характер: судове провадження в першій інстанції; судове провадження з перегляду судових рішень; особливі порядки кримінального провадження.

Слід зазначити, що основне кінцеве завдання судового провадження є винесення правосудного рішення. Суд першої інстанції, як початковий етап другої стадії, має вагоме значення, особливо при розгляді справи по суті та винесенні рішення. Ланка суду вищого порядку на своєму етапі приймає рішення у тій самій справі. Тобто конкретна справа може знайти своє остаточне рішення на тому чи іншому етапі ієрархічної судової стадії.

До третьої стадії доцільно віднести виконання судових рішень.

Досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення. Якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він проводить розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення невідоме або його вчинено за межами України, місце проведення досудового розслідування визначає відповідний прокурор з урахуванням місця виявлення ознак кримінального правопорушення, місця перебування підозрюваного чи більшості свідків, місця закінчення кримінального правопорушення або настання його наслідків тощо. Спори про підслідність вирішує керівник органу прокуратури вищого рівня.

Слідчий, прокурор має право провадити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії на території, яка знаходиться під юрисдикцією іншого органу досудового розслідування, або своєю постановою доручити їх проведення такому органу досудового розслідування, який зобов’язаний її виконати. Тобто, фактично, як і раніше, в Україні ні якої виключної територіальної юрисдикції правоохоронних органів (як, наприклад, у США) не буде, що є цілком правильним.

Досудове розслідування повинно бути закінчено:

Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;

2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Досудове розслідування повинно бути закінчено:

1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

 Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 Кримінального процесуального кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею або винесення постанови про відновлення кримінального провадження не включається у строки, передбачені цією статтею.

Клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин – надсилається їй.

Слідчий, прокурор зобов’язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення (тобто, у будь який момент), але за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається. Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії.

Відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. У необхідних випадках слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв’язку з участю в ньому, про їх обов’язок не розголошувати такі відомості без його дозволу. Незаконне розголошення відомостей досудового розслідування тягне за собою кримінальну відповідальність, встановлену законом.

Матеріали для поглибленого вивчення

Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети. Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення слідчої (розшукової) дії осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Та на жаль, це положення не достатньо конкретизоване щодо порядку такого забезпечення. Перед проведенням слідчої (розшукової) дії особам, які беруть у ній участь, роз’яснюються їх права і обов’язки, передбачені КПК, а також відповідальність, встановлена законом. Проведення слідчих (розшукових) дій у нічний час (з 22 до 6 години) не допускається, за винятком невідкладних випадків, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.

У разі отримання під час проведення слідчої (розшукової) дії доказів, які можуть вказувати на невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий, прокурор зобов’язаний провести відповідну слідчу (розшукову) дію в повному обсязі, долучити складені процесуальні документи до матеріалів досудового розслідування та надати їх суду у випадку звернення з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Слідча (розшукова) дія, що здійснюється за клопотанням сторони захисту, потерпілого, проводиться за участю особи, яка її ініціювала, та (або) її захисника чи представника, крім випадків, коли через специфіку слідчої (розшукової) дії це неможливо або така особа письмово відмовилася від участі в ній. Під час проведення такої слідчої (розшукової) дії присутні особи, що її ініціювали, мають право ставити питання, висловлювати свої пропозиції, зауваження та заперечення щодо порядку проведення відповідної слідчої (розшукової) дії, які заносяться до протоколу.

Слідчий, прокурор зобов’язаний запросити не менше двох незаінтересованих осіб (понятих) для пред’явлення особи, трупа чи речі для впізнання, огляду трупа, в тому числі пов’язаного з ексгумацією, слідчого експерименту, освідування особи. Винятками є випадки застосування безперервного відеозапису ходу проведення відповідної слідчої (розшукової) дії (що є явно неправильним, адже камера ні коли не може охопити все, що робиться навколо, а за кадром дуже часто відбуваються порушення закону самими правоохоронцями). Поняті можуть бути запрошені для участі в інших процесуальних діях, якщо слідчий, прокурор вважатиме це за доцільне. Добре, що хоча б обшук та огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії.

Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження. Зазначені особи можуть бути допитані під час судового розгляду як свідки проведення відповідної слідчої (розшукової) дії.

Слідчі (розшукові) дії не можуть проводитися після закінчення строків досудового розслідування, крім їх проведення за дорученням суду у випадках, передбачених частиною третьою статті 333 КПК. Будь-які слідчі (розшукові) або негласні слідчі (розшукові) дії, проведені з порушенням цього правила, є недійсними, а встановлені внаслідок них докази – недопустимими.

Наші права за КПК

 

НАЗВА ПРАВА

РОЗ`ЯСНЕННЯ

№ СТАТТІ

1

На законність

Слідство повинно повно і неупередженно дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують особу і обставини, що обтяжують чи пом'якшують покарання.

 

 

9

2

Повага до людської гідності

Забороняється під час кримінального провадження піддавати особу катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує її гідність, вдаватися до погроз, утримувати особу у принизливих умовах, примушувати до дій, що принижують її гідність.

 

Кожен має право захищати усіма засобами, що не заборонені законом свою гідність, права, порушені під час провадження.

 

 

 

 

11

3

Право на свободу та особисту недоторканість

Затриманий через підозру чи обвинувачення, повинен бути в найкоротший строк доставлений до слідчого судді для вирішення питання про законність та обґрунтованість його затримання та подальшого тримання.

 

Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом 72 годин їй не вручено судового рішення про тримання.

 

Про затримання особи її місце перебування має бути негайно повідомлено її родичів чи інших осіб за її вибором.

 

 

 

 

 

 

12

4

Недоторканість житла

Не допускається проникнення в житло, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за судовим рішенням.

 

13

5

Таємниця спілкування

Під час кримінального провадження кожному гарантується таємниця, листування, телефонних розмов, кореспонденції.

 

Втручання у дану таємницю можливе лише за рішенням суду.

 

 

 

14

6

Презумпція невинуватості

Ніхто незобов`язаний доводити свою невинуватість.

Особа має бути виправдання якщо обвинувачення не доведе вини поза розумним сумнівом.

 

Підозра, обвинувачення не можуть ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом.

 

Поводження з особою, вина якої не встановлена має відповідати поводженню з невинуватою людиною.

 

 

 

 

17

7

Свобода від самовикриття та право не свідчити проти близьких родичів та членів сім`ї

Жодна особа не може бути примушена визнавати свою винуватість, чи примушена давати пояснення, які можуть бути підставою для підозри, обвинувачення у вчинені нею або родичами кримінального правопорушення.

 

Особа має право не говорити нічого з приводу підозри чи обвинувачення, у будь-який момент відмовитися відповідати на запитання.

 

 

 

 

18

8

Право на захист

Полягає у праві особи надавати письмові чи усні пояснення, збирати та подавати докази, брати участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника.

Слідчий, прокурор, суддя зобов`язані роз'яснити права.

 

 

20

 

9

Змагальність

Сторони мають рівні права та збирання та подання до суду доказів, клопотань, скарг.

 

Суд створює необхідні умови для реалізації сторонами своїх процесуальних прав.

 

 

22

10

Безпосередність дослідження

Не можуть бути визнанні доказами відомості, що містяться в показаннях, речах та документах, які не були предметом безпосереднього дослідження суду. 

 

23

11

Гласність і відкритість

Учасники судового провадження та інші особи, якщо суд вирішив питання про їхні права чи обов'язки мають право отримання у суді як письмової, так і усної інформації та отримати копії відповідних рішень.

 

Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання інформації про дату, час і місце судового розгляду

 

Кожен, хто присутній на судовому засідання, має право ведення стенограми, робити нотатки, використовувати портативні аудізаписуючі пристрої.

 

 

 

 

 

 

27

12

Строки

Особа має право звернутися до прокурора, суду з клопотанням щодо здійснення кримінального провадження чи окремої дії у коротший термін, ніж ті, що передбачені.

 

 

28

13

Мова

Кримінальне провадження та складення процесуальних документів здійснюється державною мовою.

Особа в суді має право використовувати рідну мову.

 

 

29

14

Права підозрюваного та обвинуваченого

- Знати у вчинені якого кримінального правопорушення його підозрюють чи обвинувачують та повідомленим про свої права;

- На першу вимогу мати захисника;

- Мати побачення із захисником до першого допиту;

- Мати побачення із захисником після першого допиту без обмежень кількості та тривалості;

- На участь захисника у проведенні допиту та інших процесуальних дій;

- На отримання правової допомоги правової допомоги за рахунок держави;

- Не говорити нічого з приводу підозри;

- Вимагати перевірки обґрунтованості затримання;

- Збирати і подавати докази;

- Брати участь у проведенні процесуальних дій;

- Ставити питання, подавати зауваження та заперечення щодо процесуальних дій;

- Заявляти клопотання про проведення процесуальних дій;

- Знайомитись з матеріалами досудового розслідування (+ 221 та 290)

Одержувати копію процесуальних рішень;

- Отримати пам`ятку про свої процесуальні права та обов'язки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

42

15

Встановлення зв`язку із захисником

Слідчий, прокурор, суд зобов`язані надати затриманій особі допомогу у встановлені зв'язку із захисником або з особами, які можуть це зробити, а також надати можливість використовувати засоби зв`язку для запрошення захисника.

 

 

48

16

Залучення захисника безкоштовно

Слідчий, прокурор, суд зобов`язані надати підозрюваному, обвинуваченому захисника за його клопотанням при відсутності у нього коштів чи з інших об`єктивних обставин.

 

49

Контрольні питання

1.     З якого моменту починається досудове розслідування?

2.     Які стадії кримінального провадження простежуються в КПК України?

Які ви можете назвати права учасників кримінального провадження? Дайте їм коротку характеристику

Коли порушується кримінальне провадження. Як проводиться досудове слідство. Як проходить розгляд кримінальних проводжень у суді. Права та обов’язки учасників кримінального процесу

За Кримінальним процесуальним кодексом України, що вступив у дію з 19 листопада 2012 року, у п. 5 ч. 1 ст. 3 дається визначення досудового розслідування як стадії кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності. Тобто йдеться про кінцевий результат стадії досудового розслідування. Для досягнення цього результату органи досудового розслідування діють у межах своєї компетенції на підставі норм КПК і проходять певні етапи, починаючи з моменту внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ч. 2 ст. 214 КПК) і закінчуючи досудовим розслідуванням у порядку, передбаченому Главою 24 КПК.

Стадії кримінального процесу – це відносно самостійні етапи кримінально-процесуальної діяльності, що характеризуються безпосередніми завданнями, специфічним колом суб’єктів процесуальної діяльності, властивою їм кримінально-процесуальною формою та підсумковими рішеннями. Особливістю є те, що кожну стадію наділено змістом, вона має своє місце в системі КПК і її розташовано в певному послідовному порядку, містить окремі завдання і шляхи їх розв’язання.

Відповідно до чинного законодавства кримінальне провадження складається з певної кількості стадій, сукупність яких утворює систему стадій кримінального процесуа саме:

1) досудове розслідування;

2) підготовче провадження;

3) судовий розгляд;

4) провадження в суді апеляційної інстанції (апеляційне провадження);

5) виконання судових рішень;

6) провадження в суді касаційної інстанції (касаційне провадження);

7) провадження за нововиявленими обставинами або виключними обставинами.

Слід зазначити, що основне кінцеве завдання судового провадження є винесення правосудного рішення. Суд першої інстанції, як початковий етап другої стадії, має вагоме значення, особливо при розгляді справи по суті та винесенні рішення. Ланка суду вищого порядку на своєму етапі приймає рішення у тій самій справі. Тобто конкретна справа може знайти своє остаточне рішення на тому чи іншому етапі ієрархічної судової стадії.

Досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення. Якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він проводить розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення невідоме або його вчинено за межами України, місце проведення досудового розслідування визначає відповідний прокурор з урахуванням місця виявлення ознак кримінального правопорушення, місця перебування підозрюваного чи більшості свідків, місця закінчення кримінального правопорушення або настання його наслідків тощо. Спори про підслідність вирішує керівник органу прокуратури вищого рівня.

Слідчий, прокурор має право провадити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії на території, яка знаходиться під юрисдикцією іншого органу досудового розслідування, або своєю постановою доручити їх проведення такому органу досудового розслідування, який зобов’язаний її виконати. Тобто, фактично, як і раніше, в Україні ні якої виключної територіальної юрисдикції правоохоронних органів (як, наприклад, у США) не буде, що є цілком правильним.

Досудове розслідування повинно бути закінчено:

1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 КПК. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею або винесення постанови про відновлення кримінального провадження не включається у строки, передбачені цією статтею.

Клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин – надсилається їй.

Слідчий, прокурор зобов’язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення (тобто, у будь який момент), але за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається. Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії.

Відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. У необхідних випадках слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв’язку з участю в ньому, про їх обов’язок не розголошувати такі відомості без його дозволу. Незаконне розголошення відомостей досудового розслідування тягне за собою кримінальну відповідальність, встановлену законом.

Матеріали для поглибленого вивчення

Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети. Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення слідчої (розшукової) дії осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Та на жаль, це положення не достатньо конкретизоване щодо порядку такого забезпечення. Перед проведенням слідчої (розшукової) дії особам, які беруть у ній участь, роз’яснюються їх права і обов’язки, передбачені КПК, а також відповідальність, встановлена законом. Проведення слідчих (розшукових) дій у нічний час (з 22 до 6 години) не допускається, за винятком невідкладних випадків, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.

У разі отримання під час проведення слідчої (розшукової) дії доказів, які можуть вказувати на невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий, прокурор зобов’язаний провести відповідну слідчу (розшукову) дію в повному обсязі, долучити складені процесуальні документи до матеріалів досудового розслідування та надати їх суду у випадку звернення з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Слідча (розшукова) дія, що здійснюється за клопотанням сторони захисту, потерпілого, проводиться за участю особи, яка її ініціювала, та (або) її захисника чи представника, крім випадків, коли через специфіку слідчої (розшукової) дії це неможливо або така особа письмово відмовилася від участі в ній. Під час проведення такої слідчої (розшукової) дії присутні особи, що її ініціювали, мають право ставити питання, висловлювати свої пропозиції, зауваження та заперечення щодо порядку проведення відповідної слідчої (розшукової) дії, які заносяться до протоколу.

Слідчий, прокурор зобов’язаний запросити не менше двох незаінтересованих осіб (понятих) для пред’явлення особи, трупа чи речі для впізнання, огляду трупа, в тому числі пов’язаного з ексгумацією, слідчого експерименту, освідування особи. Винятками є випадки застосування безперервного відеозапису ходу проведення відповідної слідчої (розшукової) дії (що є явно неправильним, адже камера ні коли не може охопити все, що робиться навколо, а за кадром дуже часто відбуваються порушення закону самими правоохоронцями). Поняті можуть бути запрошені для участі в інших процесуальних діях, якщо слідчий, прокурор вважатиме це за доцільне. Добре, що хоча б обшук та огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії.

Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження. Зазначені особи можуть бути допитані під час судового розгляду як свідки проведення відповідної слідчої (розшукової) дії.

Слідчі (розшукові) дії не можуть проводитися після закінчення строків досудового розслідування, крім їх проведення за дорученням суду у випадках, передбачених частиною третьою статті 333 КПК. Будь-які слідчі (розшукові) або негласні слідчі (розшукові) дії, проведені з порушенням цього правила, є недійсними, а встановлені внаслідок них докази – недопустимими.

Наші права за КПК 

НАЗВА ПРАВА

РОЗ`ЯСНЕННЯ

№ СТАТТІ

1

На законність

Слідство повинно повно і неупередженно дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують особу і обставини, що обтяжують чи пом'якшують покарання.

 

 

9

2

Повага до людської гідності

Забороняється під час кримінального провадження піддавати особу катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує її гідність, вдаватися до погроз, утримувати особу у принизливих умовах, примушувати до дій, що принижують її гідність.

 

Кожен має право захищати усіма засобами, що не заборонені законом свою гідність, права, порушені під час провадження.

 

 

 

 

11

3

Право на свободу та особисту недоторканість

Затриманий через підозру чи обвинувачення, повинен бути в найкоротший строк доставлений до слідчого судді для вирішення питання про законність та обгрунтованість його затримання та подальшого тримання.

 

Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом 72 годин їй не вручено судового рішення про тримання.

 

Про затримання особи її місце перебування має бути негайно повідомлено її родичів чи інших осіб за її вибором.

 

 

 

 

 

 

12

4

Недоторканість житла

Не допускається проникнення в житло, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за судовим рішенням.

 

13

5

Таємниця спілкування

Під час кримінального провадження кожному гарантується таємниця, листування, телефонних розмов, кореспонденції.

 

Втручання у дану таємницю можливе лише за рішенням суду.

 

 

 

14

6

Презумпція невинуватості

Ніхто незобов`язаний доводити свою невинуватість.

Особа має бути виправдання якщо обвинувачення не доведе вини поза розумним сумнівом.

 

Підозра, обвинувачення не можуть ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом.

 

Поводження з особою, вина якої не встановлена має відповідати поводженню з невинуватою людиною.

 

 

 

 

17

7

Свобода від самовикриття та право не свідчити проти близьких родичів та членів сім`ї

Жодна особа не може бути примушена визнавати свою винуватість, чи примушена давати пояснення, які можуть бути підставою для підозри, обвинувачення у вчинені нею або родичами кримінального правопорушення.

 

Особа має право не говорити нічого з приводу підозри чи обвинувачення, у будь-який момент відмовитися відповідати на запитання.

 

 

 

 

18

8

Право на захист

Полягає у праві особи надавати письмові чи усні пояснення, збирати та подавати докази, брати участь у кримінальному провадженні,користуватися правовою допомогою захисника.

Слідчий, прокурор, суддя зобов`язані роз'яснити права.

 

 

20

 

9

Змагальність

Сторони мають рівні права та збирання та подання до суду доказів, клопотань, скарг.

 

Суд створює необхідні умови для реалізації сторонами своїх процесуальних прав.

 

 

22

10

Безпосередність дослідження

Не можуть бути визнанні доказами відомості, що містяться в показаннях, речах та документах, які не були предметом безпосереднього дослідження суду. 

 

23

11

Гласність і відкритість

Учасники судового провадження та інші особи, якщо суд вирішив питання про їхні права чи обов'язки мають право отримання у суді як письмової, так і усної інформації та отримати копії відповідних рішень.

 

Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання інформації про дату, час і місце судового розгляду

 

Кожен, хто присутній на судовому засідання, має право ведення стенограми, робити нотатки, використовувати портативні аудізаписуючі пристрої.

 

 

 

 

 

 

27

12

Строки

Особа має право звернутися до прокурора, суду з клопотанням щодо здійснення кримінального провадження чи окремої дії у коротший термін, ніж ті, що передбачені.

 

 

28

13

Мова

Кримінальне провадження та складення процесуальних документів здійснюється державною мовою.

Особа в суді має право використовувати рідну мову.

 

 

29

14

Права підозрюваного та обвинуваченого

- Знати у вчинені якого кримінального правопорушення його підозрюють чи обвинувачують та повідомленим про свої права;

- На першу вимогу мати захисника;

- Мати побачення із захисником до першого допиту;

- Мати побачення із захисником після першого допиту без обмежень кількості та тривалості;

- На участь захисника у проведенні допиту та інших процесуальних дій;

- На отримання правової допомоги правової допомоги за рахунок держави;

- Не говорити нічого з приводу підозри;

- Вимагати перевірки обгрунтованості затримання;

- Збирати і подавати докази;

- Брати участь у проведенні процесуальних дій;

- Ставити питання, подавати зауваженя та заперечення щодо процесуальних дій;

- Заявляти клопотання про проведення процесуальних дій;

- Знайомитись з матеріалами досудового розслідування (+ 221 та 290)

Одержувати копію процесуальних рішень;

- Отримати пам`ятку про свої процесуальні права та обов'язки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

42

15

Встановлення зв`язку із захисником

Слідчий, прокурор, суд зобов`язані надати затриманій особі допомогу у встановлені зв'язку із захисником або з особами, які можуть це зробити, а також надати можливість використовувати засоби зв`язку для запрошення захисника.

 

 

48

16

Залучення захисника безкоштовно

Слідчий, прокурор, суд зобов`язані надати підозрюваному, обвинуваченому захисника за його клопотанням при відсутності у нього коштів чи з інших об`єктивних обставин.

 

49

Контрольні питання

1.     З якого моменту починається досудове розслідування?

2.     Які стадії кримінального провадження простежуються в КПК України?

3. Які ви можете назвати права учасників кримінального провадження? Дайте їм коротку характеристику