Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://hdl.handle.net/123456789/11022
Назва: Визначення енергії активації поверхневої дифузії з позицій теплових коливань атомів
Інші назви: Determination of Activation Energy of Surface Diffusion Based on Thermal Oscillations of Atoms
Автори: Сироватко, Юлія Володимирівна
Штапенко, Едуард Пилипович
Ключові слова: енергія активації
амплітуда коливань
теплова енергія
потенційна яма
потенційний бар’єр
ад-атом
Дата публікації: 2021
Видавництво: ДНВЗ "Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника"
Бібліографічний опис: Сироватко Ю. В. Визначення енергії активації поверхневої дифузії з позицій теплових коливань атомів / Ю. В. Сироватко, Е. П. Штапенко // Фізика і хімія твердого тіла. - 2021. - Т. 22. - № 3. - С. 522-528.
Короткий огляд (реферат): В роботі представлено метод теоретичного розрахунку енергії активації поверхневої дифузії ад-атомів по поверхні підкладки як теплової енергії, визначеної методом, що оснований на теплових коливаннях атомів кристалічної решітки. Коливання атомів розглядаються з позицій квазикласичної квантової механіки як коливання гармонічних осциляторів з деякою середньогеометричною частотою та амплітудою в параболічній потенційній ямі. При цьому потенційна яма має невелику від’ємну частину, розміри якої визначає амплітуда коливань. Значну частину параболічної ями складають позитивні значення енергії. Потенційний бар’єр формується при взаємодії позитивних значень енергії параболічних ям поряд розташованих атомів кристалічної решітки. Ад-атом при перескоку у сусіднє положення на поверхні підкладки повинен мати необхідну енергію щоб вийти з потенційної ями, що має від’ємні значення енергії, та при русі подолати потенційний бар’єр, що створюють позитивні значення енергій ям сусідніх атомів. Таким чином була розрахована теплова енергія, необхідна для переміщення ад-атома, що складає енергію активації. В роботі показано, що отримані результати енергій активації поверхневої дифузії нікелю, міді, цинку та заліза по поверхні мідної підкладки задовільно співпадають з результатами, що розраховані іншим методом.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://hdl.handle.net/123456789/11022
Розташовується у зібраннях:Т. 22, № 3

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
5009-Текст статті-12936-1-10-20210907.pdf492.65 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.