Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://hdl.handle.net/123456789/19215
Назва: Морфологічна мінливість фоліарних показників Populus tremula L. в умовах техногенного навантаження
Автори: Семак, Уляна Йосипівна
Миленька, Мирослава Миронівна
Ключові слова: промислове забруднення
фітоіндикація
лінійна морфометрія
фоліарні показники
флуктуюча асиметрія
Дата публікації: 2020
Бібліографічний опис: Семак У., Миленька М. Морфологічна мінливість фоліарних показників Populus tremula L. в умовах техногенного навантаження. Вісник Львівського національного у-ту. Серія Біологія. 2020. № 82. С. 121-128.
Короткий огляд (реферат): На основі аналізу модифікації морфологічних параметрів можна оцінити не тільки стан рослинного організму, але й здійснити діагностику стану середовища, що особливо актуально в умовах зростаючих рівнів антропопресії. У статті подано дослідження морфологічних особливостей асиміляційного апарату Populus tremula L. в умовах впливу техногенних емісій Бурштинської ТЕС. Методами лінійної морфометрії проаналізовано мінливість морфологічних показників листка при високих рівнях забруднюючих речовин. У зоні впливу промислового об’єкта спостерігається зміна фоліарних показників. Виявлено неоднакову мінливість морфологічних параметрів в умовах впливу промислового забруднення та за мінімізованого техногенного навантаження. Рівні мінливості морфологічних параметрів оцінено через показник коефіцієнта варіації, що для більшості проаналізованих морфологічних ознак в умовах техногенного навантаження характеризується високими і середніми значеннями. Найбільш варіабельними виявилися показники відстані між першою і другою жилкою та довжина другої від основи листка жилки, високомінливою ознакою також є кут між центральною та другою жилкою від основи листкової пластинки Для біоіндикації техногенного навантаження апробовано показник флуктуючої асиметрії листкових пластинок P. tremula L. Аналіз флуктуючої асиметрії здійснено на основі лінійних вимірів, а також за даними площі половин листкових пластинок. Результати аналізу флуктуючої асиметрії асиміляційного апарату засвідчили зростання аналізованого показника за дії чинників техногенно походження як за лінійними вимірами, так і за показниками площі. Здійснено порівняння двох підходів до оцінки рівня флуктуючої асиметрії. У результаті проведеного дослідження визначено ті фоліарні морфометричні параметри P. tremula L., які виявляють високу морфологічну реакційність за дії техногенного навантаження і можуть використовуватись як біоіндикаційні маркери для оцінки стану сереовища. Достовірним індикатором техногенного пресингу є рівень флуктуючої асиметрії, що може бути рекомендований до використання у біоіндикаційних дослідженнях.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://hdl.handle.net/123456789/19215
Розташовується у зібраннях:Статті та тези (ФПН)

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
11007-21496-1-PB.pdf414.24 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.