Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/123456789/21031
Title: Метафорична репрезентація бінарних концептів OBLIVION-MEMORY (на матеріалі роману Джона Ґріна The Fault in Our Stars)
Authors: Іванотчак, Наталія Іллівна
Базів, Марія Миколаївна
Keywords: концепт
забуття
пам’ять
художній дискурс
концептуальна метафора
теорія концептуальної метафори
теорія концептуальної інтеграції
Issue Date: 2023
Citation: Іванотчак Н., Базів М. Метафорична репрезентація бінарних концептів OBLIVION-MEMORY (на матеріалі роману Джона Ґріна The Fault in Our Stars) // Folium. 2023. Спецвипуск. С. 61–66.
Abstract: У статті розглянуто особливості вираження бінарних концептів за допомогою теорії концептуальних метафор Дж. Лакоффа та М. Джонсона, щоб поглибити розуміння того, як художній дискурс відображає фундаментальні аспекти людського досвіду за допомогою мовних засобів. З’ясовано особливості метафоричної об’єктивації художніх бінарних концептів OBLIVION-MEMORY, вербалізованих у романі Дж. Ґріна “The fault in our stars”. Проаналізовано останні дослідження та публікації з цієї проблематики, зокрема праці провідних західноєвропейських дослідників П. Рікера, А. Ассмана, Ф. Анкерсміта. У статті наводяться приклади концептуальних метафор пам’яті та забуття: MEMORY IS A SIGN/MARK/SCAR, CONSCIOUSNESS IS A SHIP, OBLIVION IS A SEA та CONSCIOUSNESS IS A SHORE. Ці метафори виражають те, що спогади можуть бути видимими і відчутними як знаки або шрами, що вони можуть слугувати нагадуванням про минулий досвід. Особливу увагу приділено використанню теорії концептуальної інтеграції Дж. Фоконьє та М. Тернера, яка поєднує дві різні концепції для створення нового розуміння того, як два домени пов’язані між собою. Теорія базується на ідеї, що концептуальна система, яка формує наші думки та дії, має значною мірою метафоричну природу. Багато когнітивних операцій, включаючи метафору, передбачають інтеграцію різних ментальних структур в єдину репрезентацію. У статті наведено приклади того, як метафори використовуються в романі для опису переживання болю головною героїнею та її бажання втекти від нього. Метафори підкреслюють контраст між досвідом забуття і свідомістю, а також важливість останньої для забезпечення стабільності та безперервності існування.
URI: http://hdl.handle.net/123456789/21031
Appears in Collections:Статті та тези (ФІМ)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Базів Folium.pdf487.42 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.