Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/123456789/6410
Title: Дослідження процесів зміцнення стрижневих сумішей з ортофосфорною кислотою і алюмовмісними матеріалами різного класу
Other Titles: Foundry Core Mixtures with Orthophosphoric Acid and Different Aluminum-Containing Compounds
Authors: Лютий, Р. В.
Тишковець, М. В.
Люта, Д. В.
Keywords: алюмосилікати
нітрат алюмінію
ортофосфорна кислота
зв’язувальний компонент
стрижнева суміш
сульфат алюмінію
Issue Date: 2020
Publisher: ДНВЗ "Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника"
Citation: Лютий Р. В. Дослідження процесів зміцнення стрижневих сумішей з ортофосфорною кислотою і алюмовмісними матеріалами різного класу / Р. В. Лютий, М. В. Тишковець, Д. В. Люта // Фізика і хімія твердого тіла. - 2020. - Т. 21. - № 1. - С. 176-184.
Abstract: Розглянуто наукові та практичні питання розробки стрижневих сумішей для ливарного виробництва, заснованих на зв’язувальних матеріалах фосфатного класу. Зв’язувальні матеріали, які представлені в цій статті, відрізняються від раніше відомих тим, що для їх отримання не використовуються дефіцитні компоненти і порошкові затверджувачі. Замість цього використовуються комбінації ортофосфорної кислоти з алюмовмісними матеріалами різної хімічної природи. Встановлено утворення високоміцних фосфатних зв’язувальних компонентів при взаємодії ортофосфорної кислоти з алюмосилікатами (на прикладі дистен-силіманіту і пірофіліту) і шламовими відходами виробництва алюмінію. Їх раціонально застосовувати для процесів теплового зміцнення ливарних стрижнів в інтервалі температур 200...300 °С. Теоретично доведено і практично підтверджено утворення зв’язувальних компонентів при взаємодії ортофосфорної кислоти з неорганічними солями алюмінію. У статті продемонстровані приклади синтезу фосфатів алюмінію з його нітрату і сульфату при нагріванні до 200...250 °С. Результати підтверджені термодинамічними розрахунками, а також рентгенофазовим аналізом. Перспективи практичного впровадження розроблених зв’язувальних матеріалів обумовлені тим, що вони проявляють високу адгезію до вогнетривкому кварцового наповнювача і низьку фізико-хімічну активність до металевих розплавів чавуну і сталі. Це забезпечує високу механічну міцність ливарних стрижнів і їх задовільні протипригарні властивості. Представлено склади розроблених стрижневих сумішей і приклади їх застосування для отримання якісних виливків з чавуну і сталі.
URI: http://hdl.handle.net/123456789/6410
Appears in Collections:Т.21 № 1

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
4281-13035-1-PB.pdf798.59 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.