Фонд рідкісних видань є частиною основного фонду Наукової бібліотеки ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника».
Формування фонду розпочалося у 70-х роках XX століття. Було проведено важливу роботу з опрацювання списків літератури XIX-XX ст., надісланих з інших бібліотек (як книгообмін) із різних міст колишнього Радянського Союзу (Москви, Ленінграда, Одеси, Харкова, Києва, Миколаєва тощо), відбиралися ті видання, які мали цінність для користувачів нашого регіону.
Крім книгообміну з іншими бібліотеками, було переглянуто фонд основного книгозберігання нашої бібліотеки (цей процес продовжується і сьогодні).
З наданням бібліотеці статусу наукової інституції та з метою поглибленого вивчення змісту фонду була затверджена тема науково-прикладного дослідження: «Фонд рідкісної книги Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника: його проблематика та бібліографія», в рамках якої здійснюється наукове опрацювання, дослідження і розкриття цінних колекцій та зібрань.
Сьогодні фонд рідкісних видань налічує 4.819 примірників книг і періодичних видань з усіх галузей знань, українською та іноземними мовами і охоплює період з 1822 року до 1945 року.
В результаті багатолітньої роботи сформовано такі тематичні групи видань:
- видання до 1917 року – 1589 примірників;
- видання 1918-1939 років – 1594 примірника;
- видання 1940-1945 років – 575 примірників;
- прижиттєві видання українських письменників – 40 примірників;
- періодичні видання – 22 назви 1368 примірників;
- видання іноземними мовами – 197 примірників.
З 2014 року Наукова бібліотека розпочала роботу над створенням електронних колекцій. Однією із важливих складових цього процесу є оцифровування документів фонду, що надасть можливість не тільки зберегти деякі цінні видання, але й забезпечити широкий доступ користувачів до фонду.
Інформація про всі документи, що належать до фонду рідкісних видань, представлена в загальному електронному каталозі та традиційному картковому каталозі, який знаходиться у залі каталогів Наукової бібліотеки.
Детальніше...
Видання рідкісного фонду викликають значний інтерес і є документальними пам'ятками в колекції університетської бібліотеки. Кожний примірник унікальний за своїм змістом, місцем та часом видання і заслуговує на окрему увагу та вивчення. Бібліотечний процес обробки рідкісних документів перетворюється у своєрідне наукове дослідження, в процесі якого прослідковується шлях книги до певної бібліотеки, належність документа особі або інституції, місце друкування і час, розпізнання автографів, екслібрисів, штампів та ін.
Своєрідним підсумком такої роботи є випуск друкованого «Каталогу рідкісних видань»,
де подано повний науковий опис представлених документів.